מונולוג על "דיאלוג" – תוכנה לכתיבת תסריט

כתיבת תסריט היא פעולה יצירתית מלאה באנרגיות. כשאנחנו "נכנסים לזה", האדרנלין זורם בוורידים, המוח קודח, והאצבעות בקושי מספיקות להשיג את זרם התודעה של הכותב. עם זאת, כתיבת תסריט בפורמט הנכון היא לא פעולה נטולת טכניקה. יש חוקים וכללים כיצד לכתוב תסריט באופן "תקין" כפי שדורשים המפיקים וקרנות הקולנוע שנדרשים לקרוא אותו. לפעמים המאבק עם הפורמט דורש יותר מידי אנרגיה שפוגעת בזרימה המילים מהמוח למסמך ואנחנו "נתקעים". במילים אחרות ככל שההתעסקות עם הפן הטכני קטנה יותר ככה הכתיבה תזרום יותר בקלות. במיוחד אם מדובר בתסריטים לפיצ'רים הנעים סביב 80 סצנות.

אז איך מקטינים את החיכוך עם הפורמט ומה עוד אפשר להרוויח מכך?

האופציה הראשונה והחינמית: היא להוריד "מסמך אב" המאפשר עימוד אוטומטי לפי סגנונות התואמים את חוקי כתיבת התסריט בעברית כפי שערן ב.י מציע בבלוג שלו.

האופציה השנייה והמקצועית: לרכוש תוכנה לכתיבת תסריט.
רגע, רגע, לפני שאתם קופצים ואומרים "למה שאני אשלם על תוכנה אם אני יכול לעשות את זה בחינם?" בואו נעשה רגע סדר בדברים: בעולם המערבי תוכנות לכתיבת תסריטים הם דבר שכיח. המוכרת מבניהן היא Final draft שלאחרונה יצאה בגרסה מס' 9. ניתן למצוא עוד תוכנות רבות מסוג זה בחנויות מכוונות שמציעות כלים מגוונים לכותבים, כמו לדוגמא: www.writersstore.com. אפילו Adobe, ענקית תוכנות העיצוב הבינה את הפוטנציאל של השוק הזה ויצרה את Adobe Story (שמתממשקת ישירות לתוכנות הפוסט פרודקשן של Adobe).

מיותר לציין, שכמו רוב התוכנות שיוצאות בחו"ל, לא ניתן למצוא להן גרסה בעברית. הסיבות הן ברורות – שוק קטן, הן מבחינת כמות משתמשים והן מבחינת תקציבים. תוסיפו לזה שפה אחת מורכבת  עם סימנים וחוקים ייחודיים שדורשת משאבים רבים על מנת לבצע התאמה. בקיצור, לא משתלם להן.

אבי שמש, תסריטאי ומייסד תל"י (כבוד!), הרים את הכפפה והחליט ליצור את דיאלוג* – תוסף ל-word שבנוסף לעימוד האוטומטי (המתואם לדרישות הקרן הישראלית לקולנוע) היא מאפשרת פעולות נוספות בעלות ערך מוסף, הן עבור התסריטאי והן עבור הקרנות והמפיקים. בימים אלו אבי שוקד על הגרסה הרביעית של התוכנה ולשמחתי הרבה הוא אפשר לי להתנסות בגרסת הבטא שלה.

אז מה יש בדיאלוג?

 • ממשק ידידותי עם אייקונים גדולים וברורים (אין צורך להתעסק עם סגנונות)
 • מסך עריכת תסריט שנותן "מבט על" על מבנה התסריט ומאפשר להזיז, להוסיף, למחוק סצנות או לסמן סצנות, להוסיף להן הערות ועוד.
 • תיבת דו שיח ליצירת כותרות חדשות לסצנות המאפשרת לבחור מתוך רשימת המיקומים של התסריט (אחד היישומים הכי שימושיים).
 • חלונית מפה המאפשרת מעבר מהיר בין הסצנות
 • עבור שלב ההפקה, דיאלוג מייצאת דוחות חשובים כגון: דוח סצנות עם תיאורי כל סצנה, דוח דמויות, קובץ Excel לתכנון תקציב הסרט, כולל טורים מוכנים לחישוב השעות וימי הצילום.

והינה הפיצ'ר האהוב עלי ביותר: זוכרים את שיטת "הפתקים הווירטואליים" מהפוסט הקודם? אז דיאלוג מאפשר לך לייצא את רשימת הסצנות שלך (יחד עם התיאורים) ל- Power Point בפורמט כרטיסיות, מה שמאפשר ניתוח וסידור מחדש ב"מבט על" – מואי כיף!

מה חדש בדיאלוג 4?

הדבר הראשון שמבחינים בו כפותחים את דיאלוג 4 הוא עיצוב הממשק. בעוד שבדיאלוג 3 לא נראה שהוקדשה לאייקונים (החביבים) יותר מידי מחשבה בהקשר הרחב של חווית המשתמש. כאן, הסיפור שונה לגמרה – כל אייקון עוצב במיוחד לפונקציונליות שלו ויש יישור קו עם השפה העיצובית הנקייה של word. בנוסף ניתן להבחין באייקונים חדשים שלא הופיעו בגרסה הקודמת כגון: דמויות, מיקומים ו-עלילות (ראו תמונה למטה) – שלוש פונקציות חדשות ונהדרות. השתיים הראשונות כפי שניתן לנחש משמם, מאפשרות לערוך דמויות ומיקומים מתוך רשימה שנוצרת באופן אוטומטי במהלך הכתיבה (תדמיינו רגע שאתם רוצים לשנות שם של דמות בתסריט של 80 סצנות). הפונקציה האחרונה מרמזת אולי על השינוי הגדול ביותר בגרסה החדשה וזו האפשרות ליצור עלילות וסיקוונסים שניתן לצפות בהם ולערוך אותם מחלונית עריכת התסריט שגם היא עברה שדרוג משמעותי בכל הקשור ל"מבט העל" על התסריט. אחד הדברים הכי מהנים בהתנסות שלי עם גרסת הבטא של דיאלוג 4 היה ההשלמה האוטומטית של שמות הדמויות. ברגע שסיימת לכתוב סצנה, דיאלוג זוכר את השמות של הדמויות. אם לדוגמה לדמות שלך קוראים דניאל, מספיק שתכתוב את האות ד' ולאחריה תקיש את הסימן "=" והשם "דניאל" יושלם אוטומטית (ניתן גם לערוך את הקיצורים בתפריט הדמויות). בנוסף חשוב לציין שדיאלוג בגרסת הבטא תומכת גם באנגלית ובקרוב, לפי דבריו של שמש היא תתמוך בשפות רבות נוספות.

dialog-tools

סרגל הכלים של דיאלוג 4 אל מול דיאלוג 3 – לחצו להגדלה

מה החסרונות של דיאלוג?

 • מאחר ודיאלוג היא תוסף ל- Word היא עובדת אך ורק עם גרסה שולחנית של Office– כלומר לא תוכלו להשתמש בה אם אתם יוצרים קבצים אונ-ליין ממחשב שאינו שלכם. כמו כן דיאלוג לא מתממשקת למעבדי תמלילים אחרים כגון Docs החינמית של Google.
 • בגרסה 3 של התוכנה היו מקרים שהתוסף של דיאלוג התנגש עם תוספים אחרים ולא נטען בהפעלה ראשונה. (פתיחת מסמך נקי של word פתרה את זה בכל פעם)
 • בחלונית עריכת התסריט מתבקשת חוויה של Drag & drop של סצנות (יתכן שתכנס לגרסה הסופית של דיאלוג 4)
 • אין גרסת "מובייל" מתאבלטים וטלפונים חכמים.

לסיכום: לאחר שהתנסיתי עם דיאלוג 3 אני לא יכול לדמיין את עצמי כותב תסריט בצורה אחרת. או במילים אחרות Once you go black you don't go back. כמו כן, חשוב לציין שדיאלוג אינה תוכנה חינמית, ועל אף שעדיין לא נקבע מחיר לגרסה 4 אפשר להניח שהיא תעלה כמה מאות שקלים בדומה לגרסה 3 (אבל אל תתפסו אותי במילה). עם זאת, מצאתי שהחיסכון בזמן והערך המוסף שמאפשר "מבט על" יחד עם הדוחות שהיא מייצרת מהווים תמורה טובה מאוד עבור העלות. וחשוב מכך, דיאלוג הופכת את חווית הכתיבה לזורמת ומהנה יותר.

גרסה 4 של דיאלוג לא פורסמה עדיין באופן רשמי, אך ניתן לרכוש אותה בפנייה ישירה לאבי שמש בכתובת avi@dlg.co.il

* גילוי נאות. לאחר החוויה הטובה שלי עם דיאלוג 3, הייתי מופתע שהגרסה הראשונה של דיאלוג יצאה לפני 20 שנה וכמעט לא שמעתי עליה. זאת, על אף שיוצרים מהשורה הראשונה כגון אסף ציפור, ערן ריקליס ועמית ליאור משתמשים בה. לכן פניתי ביוזמתי האישית לאבי ושאלתי אותו אם אני יכול לכתוב ביקורת על התוכנה בבלוג. לשמחתי גיליתי שיש גרסה חדשה יותר של דיאלוג בפיתוח ואבי הסכים לתת לי להתנסות בה.

4 תגובות בנושא “מונולוג על "דיאלוג" – תוכנה לכתיבת תסריט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  • היי יוני, אני בדיוק עובד על פרויקט משותף ב"docs" ובמבט ראשון נראה שהתוסף שלך עושה עבודה טובה. האם מתוכננים פיצ'רים נוספים בהמשך (כלומר, לא רק עיצוב)?
   כמו כן האם ההרשאה (המעט מפחידה מבחינת שמירה על סודיות/פרטיות) של התוסף: "View and manage the files in your Google Drive" היא הכרחית?

   • תודה על התגובה. לגבי ההרשאה היא משמשת בשביל עמוד הדגמת השימוש. אני מבין שזה קצת מלחיץ, אנסה בגירסה הבאה להסיר אותה. לגבי פיצ'רים נוספים, אשמח לשמוע מה לדעתך אפשר להוסיף ומה חסר.

    • לדוגמה: אפשרות ליצור רשימת דמיות/לוקיישנים דינאמית + אפשרות לייצא לאקסל . מיפוי תסריט (סצנות /ביטים/עלילות משנה) עם יכולות עריכת מיקום ושם ואפשרות לייצא לאקסל לצורכי הפקה.